Česko:Prezident Petr Pavel si nemyslí, že smrť kritika Kremľa Alexeja Navalného, ktorú ruské úrady oznámili v piatok, je odkaz určený Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, vypovedá ale o súčasnom režime v Rusku. Český prezident to dnes povedal na tlačovej konferencii v Mníchove. Pavol okrem toho v Mníchove prehovoril o munícii pre Ukrajinu – nepredpokladá, že bude zložité nájsť financie na nákup munície, ktorú Česko v neupresnených krajinách mimo EÚ pre Ukrajinu našlo.
„Ja by som nečakal, že by smrť Alexeja Navalného bola nejako načasovaná k mníchovskej konferencii. Každopádne je vypovedajúce o tom, aký režim v Rusku vládne a na čo by sme si mali dať pozor,“ povedal prezident Pavel. Zároveň vyjadril presvedčenie, že úmrtie opozičníka sa obráti proti ruskému režimu.
Jednou z hlavných tém Mníchovskej bezpečnostnej konferencie je vojna na Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii, a možnosti, ako Kyjevu pomôcť.
Podľa českého prezidenta je jedným z takýchto spôsobov navýšenia technologickej pomoci určenej Ukrajincom. „Rusko neprekonáme množstvom, ale môžeme ho prekonať technologicky,“ uviedol Pavel. „Tu majú spojenci veľký priestor,“ dodal.
Český prezident pritom podotkol, že situácia na bojisku je teraz pre ukrajinskú armádu veľmi ťažká a pomer síl na fronte sa začína obracať v neprospech Ukrajiny. O tom, čo urobiť pre efektívnejšiu a včasnejšiu pomoc Ukrajine, chce Pavol dnes hovoriť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Situácia na bojisku nie je dobrá, varuje Pavel
„Situácia na bojisku sa od vlaňajška významne zmenila. Nie je dobrá,“ myslí si Pavol. Poznamenal, že Rusko sa z mnohých chýb poučilo, zmenilo taktiku a previedlo hospodárstvo na vojnovú úroveň. „Rusko sa nestará o ľudské zdroje a prezident Vladimír Putin pracuje na nejakom viditeľnom úspechu pred prezidentskými voľbami,“ povedal Pavel.
Podľa hlavy českého štátu sa preto Západ v pomoci Ukrajine musí zlepšiť. „Je potrebné Ukrajinu podporiť zbraňami a muníciou zo všetkých dostupných zdrojov,“ povedal. Dodal, že tak ako je Ukrajina inovatívna na bojisku, musí Západ podobne pristupovať k zbrojným zdrojom, ktoré treba hľadať všade.
Pavel: Česko našlo v zahraničí zdroje munície pre Ukrajinu
Česká republika pritom našla v zahraničí zdroje stoviek tisíc kusov delostreleckej munície, ktorú by mohla Ukrajine dodať v priebehu niekoľkých týždňov, pokiaľ s partnermi v USA, Nemecku, vo Švédsku alebo ďalších krajinách zaistí financovanie, uviedol predtým v debate na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii Petr Pavel.
„Identifikovali sme pol milióna kusov munície kalibru 155 milimetrov a 300.000 kusov munície kalibru 122 milimetrov,“ povedal Pavel. Bruselský server Politico na začiatku februára napísal, že Česko sa zaujíma o muníciu od zbrojných firiem napríklad v Južnej Kórei, Turecku či Juhoafrickej republike.
Delostrelecké granáty kalibru 155 milimetrov sú v krajinách Severoatlantickej aliancie považované za štandardizovanú muníciu, ktorá by mala byť použiteľná v kombinácii so zbraňami jednotlivých členských krajín. Granáty kalibru 122 milimetrov sa používajú napríklad v sovietskych húfniciach.
Černochová: O konkrétnych krajinách hovoriť nemôžeme
„Kým krajiny Európskej únie nebudú schopné dostatočne navýšiť svoje kapacity výroby delostreleckej munície, tak navrhujeme muníciu pre Ukrajinu nakúpiť aj z iných krajín,“ uviedla ministerka obrany Jana Černochová (ODS).
EÚ vlani sľúbila dodať Ukrajine do marca milión nábojov, ale sľub môže splniť nanajvýš z polovice. Ministerka potvrdila, že Česko identifikovalo zdroje munície v krajinách mimo EÚ a je schopné zabezpečiť ich dodávky na Ukrajinu, ak by sa podarilo zabezpečiť financovanie.
„Hovorili sme o tom aj na summite ministrov obrany krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) tento týždeň. Konkrétnejšie ale byť nemôžem, pretože krajiny, ktoré by na tomto projekte mohli spolupracovať, svoju účasť podmieňujú tým, že o nich nebudeme zverejňovať konkrétne údaje,“ dodala Černochová.
+ There are no comments
Add yours